piątek, 21 kwietnia 2023

 

AKCJA ŻONKILE

     Co roku 19 kwietnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile,       aby upamiętnić powstanie w getcie warszawskim, które miało miejsce w 1943 roku. Powstanie stanowi symbol odwagi i pokazuje, że w najtragiczniejszych czasach ludzie potrafili walczyć o godność.

    W tym tygodniu w naszej szkole w klasach siódmych    oraz ósmych odbyły się zajęcia z okazji obchodów 80. rocznicy największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Młodzież oglądała jeden z dwóch filmów-    „ Zdążyć przed panem Bogiem”,  „Muranów- Dzielnica Północna”. Uczniowie przygotowali także gazetkę na temat powstania oraz papierowe żonkile.


Dlaczego żonkile?
   Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

– Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy                     na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka.

    Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

https://www.polin.pl/pl/akcja-zonkile-w-szkolach-bibliotekach-i-instytucjach

 





 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ulubione książki - kolejne prezentacje

           Kolejna odsłona książkowych prezentacji. Tym razem jest to propozycja dla nieco   starszych czytelników ( wiek :12+) . Nela z k...